Retusz postaci z wykorzystaniem warstw, masek oraz filtrów na przykładzie zdjęcia modelki.
Retusz fotografii jest kolejnym etapem prac następującym po wykonaniu makijażu, stylistyce i sesji fotograficznej modelki, polegający na poprawie oświetlenia, usunięciu niedoskonałości cery, korekty koloru oraz innych zadań związanych z post-procesingiem zdjęć.
W wielu przypadkach retusz jest konieczny z uwagi na niedostateczne oświetlenie obiektu, naturalne niedoskonałości cery lub chęć wykonania zmian na gotowych fotografiach.
Wielu elementów tego procesu nie można przeprowadzić bez skorzystania z warstw, masek, filtrów oraz narzędzi do retuszu dostępnych w Adobe Photoshop.
Przykładem będzie zdjęcie modelki, na którym przeprowadzę retusz na potrzeby publikacji.
Pierwszym etapem pracy jest analiza histogramu, ustalenie balansu bieli, poprawa jasności oraz kontrastu zdjęcia. Następnie możemy zmienić temperaturę kolorów, poprawić ekspozycję lub dodać światło i cienie. Jeśli już osiągnęliśmy zadowalające efekty możemy przystąpić do retuszu właściwego, czyli poprawy wyglądu modelki. W tym celu wykorzystam narzędzia do retuszu oraz malarskie. Poprawa cery w tym przypadku polega na usunięciu cieni, piegów, pieprzyków, oraz przebarwień skóry za pomocą narzędzi: łatka, pędzel korygujący oraz stępel. Umiejętne użycie tych narzędzi wraz z efektem rozjaśniania i przyciemniania pozwoli na zniwelowanie wszystkich niedoskonałości.
Dodatkowo możemy przeprowadzić korektę makijażu (uwydatnienie oczu, brwi, ust, wybielenie zębów). Pamiętajmy, aby każdą zmianę i korektę wykonać na osobnej warstwie, pozwoli to później na szybsze wprowadzenie koniecznych zmian.
Zakończeniem retuszu będzie wykonanie cyfrowego podkładu matująco-wyrównującego mającego na celu wygładzenie cery. Proces ten polecam wykonać selektywnie używając wstępnie narzędzia ‘Pędzel’ oraz tabletu graficznego, następnie zastosować rozmycie powierzchniowe wykorzystując do tego celu jeden z kilku dostępnych filtrów graficznych oraz maskę warstwy.
Dopełnieniem pracy będzie wyostrzenie detali oraz zastosowanie efektu ‘Deep of Field’ podkreślającego głębię portretu, którego finał przedstawia poniższe zdjęcie: (Po najechaniu na fotografię zobaczymy jej wersję początkową).
Efekt retuszu postaci z wykorzystaniem warstw, masek oraz filtrów


Wykonując retusze postaci nie możemy zapomnieć o jej emocjach i uczuciach. Nie możemy dążyć tylko do doskonałości, ponieważ osiągniemy efekt podobny do porcelanowej lalki lub nienaturalnie pięknej osoby, co zdecydowanie minie się z celem retuszu i z rzeczywistością.